Potřebuji pomoc s přístupností

Lukáš Hosnedl

Konzultant přístupnosti a překladatel
Certifikovaný specialista na NVDA

Jmenuji se Lukáš Hosnedl a od narození jsem zcela nevidomý. To kromě jiného znamená, že dennodenně používám asistivní technologie (screen reader – odečítač obrazovky) v podstatě v každém zařízení – dokonce i v herní konzoli – nejen proto, že mě technologie vždycky zajímaly, ale především proto, že zkrátka musím, abych nějaké technologie vůbec mohl používat.

Mezi lety 2007 a 2010 jsem se dobrovolnicky podílel na české lokalizaci opensource odečítače NVDA pro Windows, na nějž jsem se 28. července 2022 stal i certifikovaným expertem. Později jsem do češtiny přeložil např. aplikaci Loadstone-GPS, tehdy ještě pro telefony s operačním systémem Symbian, ještě později aplikace MBraille a Voice Dream Reader, tentokrát už pro zařízení s iOS, které všechny tím či oním způsobem pomáhají nevidomým uživatelům překonávat bariéry v každodenním životě.

V roce 2017 jsem úspěšně složil zkoušku CPE (Certificate of Proficiency in English) na úrovni C2 podle CEFR (Common European Framework for Languages – společný evropský referenční rámec pro jazyky), v roce 2019 pak zkoušku IELTS (International English Language Testing System) na úrovni C1.

Od roku 2017 nepravidelně spolupracuji s portálem Pélion, kde jsem přeložil především sérii článků Naučte se s NVDA, ale občas přispěju i vlastním autorským textem. Stejně dlouho se také podílím na pravidelných bězích konference Agora jako jeden ze simultánních tlumočníků příspěvků zahraničních přednášejících do češtiny. Rovněž od r. 2017 spolupracuji s Radkem Pavlíčkem i na ostatních aktivitách v oboru přístupnosti – testování, školení, webináře, překlady zahraničních materiálů… Od okamžiku jeho vzniku jsem tedy i zaměstnancem projektu Théseus.

V roce 2020 jsem v rámci těchto aktivit pro Českou agenturu pro standardizaci kompletně zrevidoval oficiální český překlad evropské normy EN 63080:2017 (Accessibility Terms and Definitions – Termíny přístupnosti a jejich definice). V letech 2022 až 2023 jsem ve spolupráci s Nadačním fondem Českého rozhlasu z výtěžku sbírky Světluška vytvořil oficiální české lokalizace mobilních aplikací Envision AI a Envision Ally a především také chytrých brýlí Envision Glasses, které se opět snaží nevidomým uživatelům částečně kompenzovat bariéry, s nimiž se každodenně potýkají.

Ve volném čase si nejraději přečtu jakoukoli poutavou knihu nebo zhlédnu zajímavý film, amatérsky hraju na kytaru a mám několik zatím nedokončených pokusů v oblasti tvůrčího psaní. Především se ale snažím držet krok s neustálým vývojem asistivních technologií, ale i technologií obecně, a s novými trendy, standardy a legislativou v oboru digitální přístupnosti.

Odjakživa mě zajímaly počítačové hry, proto jsem v roce 2021 vytvořil blog 4Sense Gaming spolu s doprovodnými kanály (YouTube, Twitch, Discord), kde se snažím, jak čas dovolí, publikovat články a videa o hraní současných videoher poslepu. V neposlední řadě se zabývám také vývojem vlastních tzv. audioher určených nevidomým hráčům. Od r. 2021 také formou článků, živých streamů i rozhovorů ve vidcastu úzce, byť nepravidelně spolupracuji s herním magazínem Vortex.

V roce 2022 spatřila světlo světa česká videohra 1428: Shadows over Silesia od nezávislého brněnského vývojáře Petra Kubíčka (KUBI Games), která je jako vůbec první hra pro Windows takového rozsahu ode dne vydání přístupná nevidomým hráčům, a to včetně kompletního českého dabingu. Na této hře jsem spolupracoval jako konzultant pro přístupnost, což znamená, že jsem veškeré funkce přístupnosti navrhl a odladil. Také jsem vytvořil větší část její anglické lokalizace.

V roce 2021 vyšla (bohužel pouze v angličtině) pro Windows a pro herní konzoli Xbox audiohra The Vale: Shadow of the Crown od nezávislého kanadského studia Falling Squirrel, na níž jsem se podílel rovněž jako konzultant pro přístupnost a také jako co-designer.

Certifikace

  • Accessibility Fundamentals – Disabilities, Guidelines, and Laws (Deque University)
  • Web Accessibility Curriculum (Deque University)
  • Document Accessibility Curriculum (Deque University)
  • Native Mobile Apps Accessibility Curriculum (Deque University)
  • Cambridge English Level 3 Certificate in ESOL International (Proficiency)
  • IELTS (International English Language Testing System)
  • NVDA Certified Expert 2022
“S přístupností nejdál dojdeš!”

Potřebujete pomoc s přístupností?
Kontaktujte nás

Kontaktovat nás v případě potřeby můžete i e-mailem nebo telefonicky





    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.