Potřebuji pomoc s přístupností

Mgr. Jan Balák

Konzultant přístupnosti
Certifikovaný specialista na NVDA

Jmenuji se Jan Balák a jsem nevidomý od roku 2012. V červnu 2017 jsem úspěšně dokončil studium na Fakultě informatiky MU v oboru Služby – výzkum, řízení a inovace.

Dříve jsem se zabýval technickým zabezpečením jezdeckých závodů a nakonec se mi tento koníček stal na několik let i zaměstnáním. Staral jsem se o administrativu a o tvorbu několika podpůrných webových aplikací.

Nyní ve společnosti JK Mikulov působím jen jako správce těchto webových systémů.

S výpočetní technikou se denodenně setkávám a tak je pro mne velmi důležitá přístupnost ve všech ohledech. Od klasických programů, přes webové stránky až po aplikace na mobilních zařízeních.

Též jsem se podílel na testování přístupnosti webové knihovny MathBrailleConvert, která zpřístupňuje matematické vzorce pro nevidomé uživatele.

Další větší přístupnostní projekt byla účast na testování mobilní aplikace Můj vlak od Českých drah a také testování jejich noveého e-shopu. Jako součást testování jsem vedl malý seminář o přístupnosti pro vývojáře Českých drah.

Tato problematika byla natolik zajímavá, že jsem ji prezentoval na Agoře (ICT workshopy pro zrakově postižené). Probírala se nejen přístupnost, ale také nové služby a jak by je zrakově postižení cestující mohli využít.

Také pořádáme různé workshopy a zážitkové semináře se spolkem Vodicí pes. Součástí je osvěta kolem nevidomých, vodicích psů a života poslepu.

Ve volném čase se zajímám o železniční dopravu a dopravu obecně, snažím se vzdělávat v ICT a držet krok s aktuálními technologiemi.

Od roku 2022 jsem součástí projektu Théseus a přístupnost se tak stala nejen mým každodenním chlebem, ale též zaměstnáním. A protože kvalifikací testera by nemělo být pouze samotné postižení, začal jsem pracovat i na certifikaci.

Certifikáty

  • Web Accessibility Curriculum (Deque University)
  • Document Accessibility Curriculum (Deque University)
  • Native Mobile Apps Accessibility Curriculum (Deque University)
  • NVDA Certified Expert 2022

Jan Balák, NVDA Expert Certification 2022 (pdf; 266 kB)

“Vizuálně přitažlivý web ještě není všechno. I na hezky vypadajícím webu můžou určité skupiny uživatelů tápat. Čím je web přístupnější, tím ale může být přátelštější pro každého.”

Potřebujete pomoc s přístupností?
Kontaktujte nás

Kontaktovat nás v případě potřeby můžete i e-mailem nebo telefonicky

    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.