Potřebuji pomoc s přístupností

Mgr. Pavlína Soušková

Testerka přístupnosti a překladatelka
Certifikovaná odbornice v oblasti klíčových znalostí přístupnosti (CPACC)

Jmenuji se Pavlína Soušková. V pěti letech mi byla diagnostikována Stargardtova nemoc, což je forma makulární degenerace. Ve zkratce to znamená, že postupně přicházím o zrak a v současné době jsem prakticky nevidomá.

Studuji germanistiku v doktorském studijním programu, za sebou mám bakalářské studium angličtiny a němčiny a navazující studium překladatelství, přičemž jsem jeden rok v rámci Erasmu strávila na univerzitě v Drážďanech.

Moje profesní dráha začala v roce 2020 výukou angličtiny v organizaci pro klienty se zrakovým postižením, které se stále věnuji. Od roku 2021 jsem se pak začala soustředit i na překlad, přičemž mým prvním úspěšným projektem byl překlad manuálu k mobilnímu telefonu pro zrakově postižené uživatele Blindshell Classic 2. Krátce nato jsem začala spolupracovat se střediskem Teiresiás a s Radkem Pavlíčkem, a to především na překladech zahraničních článků např. pro Portál Pélion a tlumočení nejrůznějších webinářů či konferencí (např. konference Agora). Nyní se soustředím také na psaní autorských článků a spolupráci na mezinárodních projektech.

Již od dětství aktivně pracuji s asistivními technologiemi a k této problematice mám velice blízko. Nejen prostřednictvím překladů jsem se v roce 2022 dostala i k oblasti přístupnosti, ve které se snažím nyní zdokonalovat a vzdělávat.

Ve volném čase se zajímám o cizí jazyky a vše s nimi spojené, píšu blog The Unseen Way, ve kterém se snažím informovat o tom, že zrakové postižení nemusí být překážkou v tom vést aktivní život. Za tento blog jsem byla v roce 2020 odměněna cenou Internet a můj hendikep. Blízko mám k sociálním sítím, kde se mimo jiné starám o propagaci projektu Théseus. Pokud mi zbyde trocha volného času, ráda si pustím komentovaný film či zajímavou knihu nebo se věnuji nějaké kreativní činnosti.

“Naše týmová spolupráce má reálný smysl a svými aktivitami přispívá k šíření povědomí o přístupnosti a tím pádem i ke zvyšování samostatnosti a zapojení do společnosti všech lidí s postižením.”

Potřebujete pomoc s přístupností?
Kontaktujte nás

Kontaktovat nás v případě potřeby můžete i e-mailem nebo telefonicky





    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.