Potřebuji pomoc s přístupností

Jak na IAAP certifikační zkoušky? Praktické informace, proces testování a přístupnost

V následujícím článku se dozvíte všechno o tom, kde a jak probíhají certifikační zkoušky a jak postupovat, pokud při jejich psaní potřebujete určitá přizpůsobení.

Z minulých článků již jistě víte, co je to IAAP a jaké certifikace nabízí. Rovněž jste si také mohli přečíst příběhy certifikovaných a uchazečů o certifikaci, a to jak v prvním, tak ve druhém díle. Tentokrát se budeme zabývat samotným procesem testování. Vaší cestě za certifikací tak již nebude stát nic v cestě.

Z pohodlí domova i ve specializovaném centru

Možnost složit certifikační zkoušku má každý, a to bez ohledu na postižení, specifické potřeby, národnost nebo místo pobytu. Zkoušky se konají celoročně a na stránce Certification: Dates si můžete prostudovat konkrétní zkouškové termíny (rok 2023). Ke zkoušce je potřeba se včas zaregistrovat. V procesu registrace si pak zvolíte formu a případně místo konání.

Online forma s proctoringem

Formát zkoušky je velice flexibilní. Lidé, kteří nevyžadují specifické úpravy či asistivní technologie při psaní testu mohou využít tzv. „online remote proctoring“, což znamená, že budete zkoušku skládat na svém počítači, kam si budete muset nainstalovat specifický software a dodržovat předem jasně daná pravidla, aby bylo zajištěno, že při psaní nepodvádíte. Jediné, co budete potřebovat, je oprávnění instalovat software, webkamera, mikrofon a stabilní internetové připojení.

Testovací centra Kryterion

Pokud nechcete nebo nemůžete využít možnosti testování online, můžete se dostavit do jednoho z partnerských center Kryterion. V České republice se tato centra nacházejí v Praze a v Brně, pokud to máte blíže do zahraničí, je k dispozici např. testovací centrum ve Vídni, Krakově, Drážďanech a spoustě dalších evropských měst. Na Slovensku se bohužel testovací centrum nenachází. Podrobný seznam testovacích míst naleznete na stránce Locate Test Center – Kryterion.

Private proctoring – s asistivními technologiemi z pohodlí domova

Využíváte asistivní technologie, nemůžete nebo nechcete cestovat, potřebujete čas navíc nebo máte jiné požadavky? Pak se vám nabízí třetí možnost, a to tzv. „private proctoringu,“ To znamená, že si sami vyberete dobrovolníka (bližší požadavky na dobrovolníka najdete na stránce Exam Locations and Options v kapitole Privately Proctored Exams), který zajistí, abyste při testu nepodváděli. Pokud takovou osobu neznáte, bude vám přidělen dobrovolník z řad IAAP komunity.

Ve firmě či na konferenci

Čtvrtou a poslední možností, jak složit IAAP certifikační zkoušku, je zúčastnit se jednoho z testovacích sezení.  Ta mohou nepravidelně pořádat různé organizace nebo mohou být součástí vybraných událostí. Jedná se většinou o firmy a organizace, které takto umožňují  získat certifikát svým zaměstnancům nebo o různé akce pořádané IAAP či zaměřené na problematiku přístupnosti.

Přístupné každému

Získat certifikaci je umožněno všem. Pokud máte nějaké specifické potřeby, je nutné je však zmínit při registraci na zkoušku a předem zvážit vhodný formát zkoušení. IAAP uživatelům asistivních technologií doporučuje možnost „private proctoring.“ Úpravy nebo prodloužený čas je však možné zajistit i ve většině testovacích centrech.

Je nutno podotknout, že skládat zkoušky lze pouze v angličtině, případně v němčině. Pokud nejste rodilými mluvčími těchto jazyků, vzniká člověku automaticky nárok na prodloužení času při skládání zkoušky.

Na stránce Accommodations and Accessibility naleznete více informací o přístupnosti zkoušek.

Pokud byste se o tématu chtěli dozvědět více, doporučujeme zhlédnout následující videoprezentaci, kde mimo jiné možnosti a přístupnost zkoušek představuje Alberto Hylander. V rámci projektu Théseus jsme si pro vás připravili i titulky a přepis.

Alberto: Tak jo, IAAP Nordic. Alberto Hylander. To je dobrá kombinace španělské a švédské krve. Jsem koordinátorem EU projektů u IAAP (mezinárodní asociace odborníků na přístupnost). To je dlouhý název. Pracuji pro Evropskou unii, IAAP Nordic a IAAP EU. Máme tady také Malin.

Malin: Dobrý den. Taky mám dlouhý název organizace. Ta moje se jmenuje Sigma Technology Digital Solutions. Takže… to nás bude dneska doprovázet.

Alberto: Dnes se budeme snažit odpovědět na dvě otázky, a to následující: Proč bychom se měli v oblasti přístupnosti certifikovat a jak IAAP samotné certifikační zkoušky zpřístupňuje. A předtím, než začneš, Malin, se svou prezentací, chtěl bych jen velmi krátce představit IAAP. IAAP je nezisková členská organizace, která se po celém světě snaží šířit a zvyšovat povědomí o oboru přístupnosti, a to pomocí dvou hlavních pilířů – certifikace a členství. To je navíc založeno na networkingu a vzdělávání. Takže tak… Malin, předávám slovo.

Malin: Alberto mě požádal, abych vám řekla, proč jsem se rozhodla pro certifikaci. Dost mě znervózňuje, že mám mluvit dneska sama o sobě. Obvykle mluvím o jiných záležitostech. Pocházím z Göteborgu A v Göteborgu není přístupnost takovým velkým tématem jako tady ve Švédsku. (smích)). … Stockholmu… Pardon, teď mě to zmátlo…Protože v Göteborgu máme všichni ve všem hned jasno. A moje první setkání s přístupností proběhlo v době, kdy jsem byla konzultantkou ve firmě tady ve Stockholmu před více než 10 lety. A byla to láska na první pohled. Nechápala jsem, proč nemůžeme zakomponovat přístupnost vždycky a do každého projektu. Protože to dávalo opravdu smysl. Inkluzivita – každý by měl mít přístup k digitálnímu obsahu. Proč ne? S tímto přístupem jsem pokračovala i v Göteborgu, ale můj hlas nebyl vyslyšen. Byla to mladá disciplína, moc lidí se přístupností nezabývalo. Rádoby odborníci říkali, že přístupnosti rozumí, ale přitom někdy vytvářeli opravdu hrozné věci. A já jsem moc nechápala, jak bych mohla přispět. Jak dokázat, aby moje práce znamenala něco víc.

Takže když jsem slyšela o IAAP a možnostech certifikace, uvědomila jsem si, že to je přesně ono. Tohle je přesně to, co musím udělat. Nastudovala jsem si, co všechno certifikace obnáší. První typ se nazýval CPACC – to znamená certifikovaný odborník v oblasti klíčových kompetencí přístupnosti, a druhý typ se nazýval WAS, tedy odborník na webovou přístupnost. Na webu byl k dispozici velmi dobře zpracovaný souhrn znalostí (BOK), který bych všem doporučila, a to všem, nejen těm, kdo se chtějí nechat certifikovat, protože obsahuje zajímavé informace a odkazy na další zdroje, díky kterým můžete své znalosti ještě více prohloubit. Pročetla jsem si souhrn znalostí a řekla jsem si, že CPACC je pro mě to pravé. Tohle je to, proč mám ráda přístupnost, tohle je důvod, proč mám ráda inkluzi.

Tento certifikát potřebuji. Takže jsem začala studovat. Jsem dyslektik, takže když se učím, tak velmi neudržitelným způsobem. Všechno si tisknu, protože potřebuji číst věci na papíře. Takže jsem si v podstatě vytiskla celý web. Aspoň mi to tak připadalo. A tyto vytištěné materiály jsem si s sebou brala do tramvaje, které v Göteborgu máme. Jezdila jsem tak do práce. Je to 15 minut tam a 15 zpět. A tak jsem asi 3 až 5 měsíců četla. Četla jsem si „vytištěný“ web. A pak jsem si řekla, tak dobře, už jsem na zkoušku připravená. Dělala jsem ji online. Byl to docela děsivý proces, protože to bylo ještě před pandemií a tehdy byly online věci ještě nezvyk. Měla jsem kameru namířenou na své ruce, kameru namířenou na svůj obličej a pokaždé, kdy jsem zvedla ruce, tak mi někdo řekl, abych je dala zpátky na klávesnici. „jo jo, už jsou zpátky“. Slyšela jsem, že už to tak nyní nefunguje.

No, a uspěla jsem. Byla jsem naštvaná, protože jsem nedosáhla na 100 %, ale prošla jsem. A stalo se to, že jsem se začala cítit mnohem sebevědoměji. Když jsem o něčem hovořila, říkala jsem to mnohem jistěji, protože jsem věděla, o čem mluvím. Ale taky mě začali ostatní více poslouchat, protože jsem měla jakýsi důkaz, že vím, o čem mluvím. Takže lidé začali tomu, co říkám, věřit.

A to není všechno. Společnost, kde jsem pracovala, začala vyhrávat opravdu zajímavé tendery. Jiné společnosti za námi začaly chodit s tím, že se doslechly, že Malin se vyzná v přístupnosti, a my bychom chtěli začít pracovat na tom a tom zajímavém projektu. „Chtěli byste spolupracovat?“ Tak jsem začala pracovat na projektech jako „Jak udělat sportovní akce inkluzivnější“. Zabývali jsme se digitálními řešeními pro lidi se zrakovým a sluchovým postižením a taky tím, jak mohou přístupnou formou trávit čas teenageři a mladí dospělí.

Kdybych se nerozhodla certifikovat, tyto příležitosti bych nedostala. Takže to pro mě opravdu spoustu věcí změnilo. O rok později jsem se rozhodla i pro zkoušku WAS, která tak trochu… asi probíhala taky dost neudržitelnou cestou. Takže abych to shrnula: Přečtěte si souhrn znalostí (BOK), protože je opravdu dobrý, inspirující a plný zajímavých odkazů, a učte se tak, jak vám to jde nejlépe. Nemusíte být neudržitelní. Můžete třeba poslouchat věci na YouTube nebo si je číst online. Nebo se třeba přihlásit do některého ze zajímavých kurzů, které existují. Je jich opravdu hodně, třeba Deque. Accesslab má taky skvělé kurzy. A samozřejmě Funka.

Alberto: No, takhle – Funka je můj zaměstnavatel a kurzy jsou skvělé. Ale nejsem tu od toho, abych Funku nebo naše kurzy z oblasti přístupnosti propagoval. Ale každopádně Malin děkuji. Tohle je taky jeden z důvodů, proč dneska budu mluvit o certifikaci.

Ale říkal jsem si, že bude lepší dát prostor i někomu jinému, kdo je certifikovaný a nemá žádnou spojitost se mnou nebo s mou organizací, a to hlavně proto, abyste si mohli lépe představit, jaké to má výhody. Souvisí to s tím, co říkala Frida – nevím, kde teď Frida je. Myslím, že její slova opravdu platí. Ale každopádně, já jsem tu dneska proto, abych vám sdělil, jak se snaží IAAP své zkoušky zpřístupnit. Malin už nám řekla spoustu informací o odborných certifikátech. Chtěl bych jen dodat, že naše certifikáty jsou odborné. A jsou to certifikace, ne certifikáty. To jsou odlišné věci. Certifikace je něco, co je stále potřeba obnovovat. To znamená, že časem může vypršet a vy máte možnost si ji obnovovat a udržovat, pokud chcete. Kladem je to, že… Je odborná, to znamená, že pro její získání musíte mít dřívější pracovní zkušenosti. A to před tím, než se rozhodnete se certifikovat. Co je tím kladem – IAAP certifikace je uznávaná na celém světě. Uznává ji „institute of credentialling excellence“, což je jeden z mála, ne-li jediný subjekt, který je celosvětově uznávaný a specializuje se na akreditaci organizací, které vydávají certifikáty a kterou je například IAAP.

Jak už zmiňovala Malin, tak na stránkách je k dispozici přístup k učebním materiálům, což jsou ony souhrny znalostí (BOK). Dále tam najdete přístup k bezplatným kurzům, studijní materiály nebo jakési shrnutí těch nejdůležitějších bodů, na které je potřeba se soustředit. A pak jsou tady akreditovaní poskytovatelé kurzů, jako je Deque, Funka….

Když se stanete členy IAAP – existují různé druhy členství – tak pokud se rozhodnete pro nejnižší úroveň – základní znalosti (CPACC), můžete se zaregistrovat do bezplatného kurzu vytvořeného Princetonskou univerzitou. Jedná se o přípravný kurz, ale jen pro členy. Pokud nejste členy, musíte si ho zaplatit. A pokud se dostaneme k samotné zkoušce, tak je možné ji absolvovat online, na vybraných místech nebo ve firmách. Pokud chce zkoušku skládat více kolegů z jedné firmy, je reálné i toto. U nás ve Švédsku je to populární. Takže pokud jste skupina kolegů, která chce zkoušku skládat, můžete ji absolvovat i v místě svého pracoviště.

Proč se pro certifikaci rozhodnout? Jak říkala Malin, je to způsob, jak dokázat vaše kompetence, ale je to taky ukazatel pro firmy při nabírání zaměstnanců. Slyšel jsem, že tomu je tak v celé Evropě – certifikovaní lidé mají větší šanci získat pracovní místo v IT firmách.

Naším cílem je zvyšovat přístupnost, a to i při naší certifikaci. Když jste se rozhodli složit zkoušku, musíte vyplnit online přihlášku. Následně proběhne individuální prozkoumání vaší přihlášky, a když nastane čas zkoušky, je naším cílem zajistit, aby místo konání bylo přístupné všem. A pokud se rozhodnete zkoušku dělat z domu, je to také možné. Můžete použít svůj počítač, anebo máme dohodu s centrem Kryterion – ne tedy ve Stockholmu, ale pouze v Göteborgu – pracujeme na tom, aby se otevřelo i ve Stockholmu, ale kvůli pandemii bylo centrum zavřené – teď je to v Göteborgu. Tak v tomto centru je možné zkoušku taky skládat. Pokud potřebujete asistivní technologie, je možné si přinést vlastní, a to pokud o tom předem informujete IAAP. Ať už ale používáte jakýkoliv druh asistivní technologie, jste vítáni. Může se jednat o odečítače obrazovky, zvětšovací software, zařízení s hlasovým výstupem a podobně.

Co se stane, pokud potřebujete více času? Ve Skandinávii je nyní možné tuto zkoušku dělat pouze v angličtině. IAAP má v různých částech Evropy své pobočky, které zajišťují překlad. Nyní je možné zkoušku absolvovat v němčině, španělštině, protože působíme v jižní Americe. Pro nerodilé mluvčí angličtiny je možné získat při skládání zkoušky více času. A toto je možné i v případě, že máte nějaké znevýhodnění či postižení. A to není všechno, pokud potřebujete další podporu a požádáte si o ni předem, je možné mít k dispozici tlumočníka do znakového jazyka, přivést si asistenční nebo vodicí psy či jiná zvířata.

A nebo jak jsem zmiňoval dříve, existuje i možnost zvaná „private proctoring“, což znamená, že zkoušku skládáte doma. Je tedy reálné i toto, akorát v takovém případě je zapotřebí dozorující osoba – buď někdo z IAAP, jako jsem například já, nebo nějaká další osoba, která by dohlížela na to, že nepodvádíte.

Na závěr bych chtěl říct, že se snažíme propagovat diverzitu nejen v oblasti služeb a projektů, ale také mezi držiteli naší certifikace. Zde najdete naše kontaktní údaje, takže pokud máte nějaké dotazy o certifikaci, členství, výhodách neváhejte mi napsat e-mail. Najdete mě taky na LinkedIn, kde jsem hodně aktivní. Takže mě můžete sledovat nebo mi tam pokládat otázky. Děkuji.

Potřebujete pomoc s přístupností?
Kontaktujte nás

Kontaktovat nás v případě potřeby můžete i e-mailem nebo telefonicky





    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.