Potřebuji pomoc s přístupností

Vše, co potřebujete vědět o členství v IAAP a IAAP certifikacích

IAAP neboli International Association of Accessibility Professionals (v češtině Mezinárodní asociace specialistů na přístupnost), je nezisková členská organizace, a to jak pro jednotlivce, tak pro společnosti, které se v nějakém ohledu soustředí na přístupnost. Posláním IAAP je propagovat a zlepšovat přístupnost, pomáhat profesionálům v oblasti přístupnosti v rozvoji a kariérním postupu a podporovat organizace při začleňování přístupnosti do svých služeb, produktů a infrastruktury. To vše za účelem zajištění profesionality v oboru přístupnosti.

Od roku 2018 IAAP buduje základy v Evropě a podporuje nejen členské státy EU. Protože společné směrnice k přístupnosti pomáhají sbližovat jednotlivé členské státy, IAAP začala nabízet také služby specifické pro Evropskou unii. Na podzim roku 2020 tak zahájila svou činnost Iniciativa IAAP EU, kterou vede Susanna Laurin, zástupce G3ict/IAAP pro EU. Pod hlavičkou IAAP EU jsou nabízeny webináře, newsletter či pořádání akcí, zaměřených na dění v Evropské unii, jakož i podpora místních poboček v Evropě.

Členství v IAAP a jeho výhody

Členství v IAAP přináší spoustu výhod. Jednou z nich je možnost účasti na webinářích, a to jak živě (většinou formou online setkání), tak ze záznamu na YouTube kanálu IAAP. Webináře se zabývají různými tématy, od toho, jak se stát členem IAAP, až po legislativu platnou v oblasti přístupnosti. Záznamy vybraných akcí – zejména těch, pořádaných IAAP EU – jsou k dispozici i s českými titulky, případně jsou simultánně tlumočeny do češtiny.

Členové IAAP mají dále přístup například k newsletteru a platforma IAAP také poskytuje příležitost k diskusi, networkingu a výměně informací a zkušeností mezi svými členy. Výhodou může být i přístup zdarma k jinak placeným kurzům určeným pro přípravu na certifikaci.

Možnosti certifikace

Ti, co to s přístupností myslí vážně, mají díky IAAP možnost získání certifikace. Členům je umožněn přístup ke kvalitním vzdělávacím materiálům pro přípravu na certifikační zkoušky, výhodou může být i možnost diskuse s dalšími členy a finančně zvýhodněná certifikace. IAAP nabízí tyto certifikace:

  • CPACC (Certified Professional in Accessibility Core Competencies) – základní forma certifikace, která se zaměřuje na široké mezioborové koncepční znalosti o zdravotním postižení, přístupnosti a univerzálním designu, legislativě a řídících strategiích souvisejících s přístupností. Pro získání této certifikace není potřeba být členem, avšak členové mají k dispozici vzdělávací materiály a diskusní platformy. Certifikace je velmi flexibilní a dá se dělat i online formou. Znalosti se ověřují formou testu. Tato certifikace je vhodná v podstatě pro každého, kdo se nějak pohybuje v dané oblasti. Vyžadované znalosti jsou na koncepční a netechnické úrovni, pro získání certifikace tedy nemusíte být přímo vývojářem, designérem nebo testerem přístupnosti.

Následující certifikace jsou na pokročilejší úrovni a soustředí se na konkrétní specializovanou oblast přístupnosti. Tyto certifikace rovněž vyžadují určitou praxi v daném oboru:

  • WAS (Web accessibility specialist) – certifikace je určena webovým designérům, vývojářům, testerům a konzultantům přístupnosti či dalším osobám, které se zabývají technickou stránkou přístupnosti. Tato certifikace ověřuje mimo jiné odborné znalosti zákonů a norem a jejich praktické implementace, schopnost evaluace přístupnosti webu a návrhu řešení a vybraných programovacích kompetencí (je vyžadována koncepční znalost HTML, CSS a JawaScript). Pro získání této certifikace je zapotřebí mít minimálně tříletou zkušenost s přístupností.
  • ADS (Accessible document specialist) – tento druh certifikace potvrzuje schopnost tvorby přístupných elektronických dokumentů a schopnost jejich evaluace a nápravy přístupnostních prohřešků. I pro tuto certifikaci je potřeba předchozí praxe.
  • CPABE (Certified professional in accessible built environments) – certifikace je určen odborníkům na fyzickou přístupnost a univerzální design./li>

Na závěr je nutno dodat, že zkoušky probíhají pouze v angličtině (ve vybraných případech i v němčině) a rovněž v angličtině probíhá i veškerá komunikace a příprava.

Pokud jste se rozhodli, že chcete své znalosti a schopnosti ověřit certifikací, nabízí se vám možnost zapsat se na přípravné kurzy. Základní studijní materiály jsou k dispozici na stránkách IAAP. Jak již bylo zmíněno, členové IAAP se mohou zaregistrovat na přípravné kurzy (v současnosti je k dispozici přípravný kurz na CPACC, ADS a CPABE). Druhou možností je registrace na Deque University, která disponuje množstvím kurzů ze všech oblastí přístupnosti. Lidé se zdravotním postižením mají k těmto kurzům přístup zdarma.

Další odkazy

IAAP Certifications What’s In It For Me – axe-con 2021

Potřebujete pomoc s přístupností?
Kontaktujte nás

Kontaktovat nás v případě potřeby můžete i e-mailem nebo telefonicky





    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.